W naszej kuchni gości co najmniej kilka rodzajów sera. Chętnie kupujemy mozzarellę, fetę, ser żółty, mascarpone. Jednak spośród nich wszystkich największym uznaniem cieszy się chyba standardowy twaróg. Można zrobić z niego wiele przysmaków, np. sernik, kluseczki, smażone placki czy farsz do pierogów. Dziś zamienimy biały ser w coś jeszcze wspanialszego, czego być może jeszcze nie miałeś okazji przygotować w swojej kuchni. Pora to zmienić, tym bardziej że rarytas, który powstaje, smakuje bajecznie.
Połącz twaróg z kilkoma dodatkami i stwórz domowe smarowidło do chleba
Biały serek to kluczowy element naszego jadłospisu. W sklepach znajdziemy różne rodzaje tego produktu mlecznego. Jeśli chodzi o zawartość tłuszczu, to mamy do wyboru twaróg chudy, półtłusty lub tłusty. Jego konsystencja czy kształt też nie zawsze są jednakowe. Niektórzy wolą ser gładki jak aksamit, a innym odpowiada bardziej grudkowata konsystencja. Na dalszy plan schodzi kształt wyrobu. Producenci oferują nam twaróg w formie kwadratu, kulki, trójkąta czy ruloniku. Niektórzy pakują go w większe kubeczki. To, który rodzaj twarogu wybrać decydujemy my sami. Jeśli jednak zdecydujesz się przetestować poniższy przepis na ser topiony, zaopatrz się w dowolny twarożek, nawet wędzony. Oto lista niezbędnych składników do zrobienia tego kanapkowej specjalności.
Przepis na domowy serek topiony
Składniki:
250 g twarogu (sprawdzi się też wędzony)
łyżeczka masła
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
przyprawy do smaku wg uznania (np. szczypiorek)
Opis przygotowania:
Biały ser przekładamy do naczynia, posypujemy sodą i dokładnie rozgniatamy za pomocą widelca. Odkładamy na 20 minut, w międzyczasie sporadycznie mieszamy.
Stawiamy patelnię na minimalnym gazie, a gdy się rozgrzeje, przekładamy na nią ser. Porządnie mieszamy, aby zniszczyć grudki. Na malutkim ogniu nic nie powinno się przypalić.
Do ciepłego twarogu przekładamy łyżeczkę masła, mieszamy do czasu, aż całość „popłynie” i powstanie zwarty sos. Doprawiamy go przyprawami do smaku, np. kminkiem.
Rozpuszczony twaróg umieszczamy w naczynku i okręcamy folią spożywczą, tak, by lekko przystawała do serka. Studzimy do temp pokojowej, a później wstawiamy serek do chłodziarki, najlepiej na całą noc. Rano ser topiony nadaje się do jedzenia. Można smarować nim pieczywo na śniadanie. Smacznego.