Pewnie wielokrotnie jadłeś rosół. Ta zupa gości na wszelkiego rodzaju przyjęciach, uroczystościach rodzinnych, no i oczywiście w naszym domu – zazwyczaj na niedzielnym obiedzie. Z reguły dostajemy zupę ugotowaną na mięsie drobiowym lub wołowym. Jednak wachlarz możliwości jest znacznie bardziej rozbudowany i nie trzeba się ograniczać. Warto okazjonalnie zdecydować się na modyfikację rosołu. A jeden drobny detal może przesądzić o jego losach, na przykład zamiana mięsa. Warto ugotować to kultowe danie na mięsie piątej ćwiartki. Będzie smaczniejsze niż kiedykolwiek.
Rosół w świetnej odsłonie. Na pierwszy plan wychodzą serca drobiowe
Na jakim mięsie gospodynie przeważnie gotują rosół? Bywa z tym różnie, a mięsa są często mieszane. Niemniej jednak warto tym razem zdecydować się na wrzucenie do bulionu serduszek. Pewnie pomyślisz, że są to najniższej klasy podroby, ale ciężko się z tym zgodzić – przecież serce jest mięśniem. Chociaż należą go grupy mięs tak zwanej piątej ćwiartki, to umiejętnie przyrządzone, przeobrażają się w rarytas, nawet lepszy od mięs 1 i 2 klasy.
Przepis na rosół. Sekretem smaku jest mięso piątej ćwiartki
Lista składników:
500 g serc kurczęcych,
7-8 ziaren ziela angielskiego,
kilka ziaren pieprzu,
2-3 liście laurowe,
biały fragment małego pora,
kawałek selera,
2 małe pietruszki,
3 marchewki,
niewielka cebula,
nieduży pęczek natki pietruszki,
pieprz,
sól,
woda.
Przygotowanie:
Umyj i oczyść serca kurczęce. Usuń części, z których wychodzą nerwy – znajdują się u góry. Pietruszki i marchewki pokrój na drobniejsze kawałki, a potem jeszcze równolegle na pół. Mięso z jarzynami przełóż do garnka i zalej chłodną wodą.
Wrzuć liście laurowe, ziele angielskie i pieprz ziarnisty. Gotuj wywar, aż zacznie wrzeć. Wówczas zmniejsz moc ognia i gotuj powolutku rosół przez około 60 minut. Tuż przed końcem obróbki cieplnej dopraw go do smaku pieprzem i solą. Serwuj z np. z ugotowanym oddzielnie makaronem.