Tylko tą marynatą zalewam grzyby. Wszystkim najbardziej smakuje

marynowane grzyby w słoikach
fot. screen Youtube / @ГУРМАНКА

Marynowane grzybki w ciekawej zalewie to klasyka, ale z nutą ekstrawagancji. Wyrazista marynata o słodko-kwaśnym smaku nadaje prawdziwkom, borowikom i innym szlachetnym okazom charakteru. Jest łatwa do zrobienia i aromatyczna od przypraw. Dzięki niej powstanie przetwór palce lizać. Sezon grzybowy w pełni, więc jeśli masz spory zapas świeżych darów lasu, powinieneś choć część z nich zamknąć w słoikach. Dobrym pretekstem jest ta receptura. Warto ją wypróbować, bo marynowane grzyby smakują wyśmienicie.

Sekretem smaku przetworu jest charakterna marynata o słodko-kwaśnym smaku. Klasyka, a jednak z korzennym twistem. W zalewie znajdują się goździki i cynamon. To dzięki nim mikstura ma tak niepowtarzalny smak i zapach. Ważne, by goździki na koniec wyjąć z gotowej marynaty, ponieważ z czasem mogą nadać gorzkiego posmaku przetworowi.

Jak zrobić marynowane grzyby w zalewie? Odkryj przepis

Składniki:
1,5 l wody,
3 kg grzybów leśnych,
1 płaska łyżka soli,
2 łyżeczki pieprzu ziarnistego,
1 szklanka octu,
1 łyżeczka goździków,
6 płaskich łyżek cukru,
1 łyżeczka ziaren ziela angielskiego,
2 łyżeczki ziaren gorczycy.

Wykonanie:
W sporym garnku zagotowujemy wodę z octem, cukrem, solą, goździkami, ziarnami ziela, pieprzu i gorczycy. Goździki najlepiej wrzucić do mieszanki w woreczku, bo później muszą zostać z niej wyjęte. Gdy marynata się zagotuje, gotujemy ją przez 10 minut.

Po oczyszczeniu grzyby płuczemy pod kranem, przekładamy do naczynia i obgotowujemy przez kilkanaście minut.

Słoiki wyparzamy. Cebulę kroimy w talarki. Przekładamy do środka naczyń ciepłe grzyby i cebulę, a potem zalewamy bardzo gorącą zalewą (bez goździków).

Wszystkie naczynia ścisło zakręcamy i poddajemy pasteryzacji. Gotujemy je w garnku z wodą przez ok. 20 minut. Później kładziemy na opak i pozostawiamy na 1 dobę do wystudzenia. Przetwory przenosimy do spiżarni.