Bliscy chwalą te placki pod niebiosa. Chleb poszedł w odstawkę

turecki chlebek pita
fot. screen Youtube / @deliciousday1

Turecki chlebek pita powstaje z prostego ciasta drożdżowego, które na patelni rośnie jak poduszka. Lekko się rumieni, a jego wnętrze jest nawet gotowe przyjąć farsz, bo otwiera się jak kieszonka. Najczęściej ten rarytas podaje się z mięsem, ale z warzywną wkładką też smakuje wybitnie. Jak przyrządzić pitę? Podajemy prosty przepis, dzięki któremu na długo zapomnisz o tradycyjnym chlebie czy bagietkach. Turecki specjał jest tak dobry, że będziesz chciał jeść go na okrągło.

Żadne sklepowe pieczywo nie równa się z tym domowym. Samodzielnie upieczone pachnie i chrupie wspaniale. Poza tym nie ma w nim polepszaczy. Niestety nie wszystkim razowce, chałki, bułki czy inne piekarnicze wypieki się udają. Jeśli nie masz ręki do pieczenia lub chciałbyś zjeść coś na szybko, skorzystaj w tego przepisu na turecki chlebek pita. Nie będziesz musiał nawet uruchamiać piekarnika. Wystarczy zagnieść ciasto, chwilę poczekać, aż wyrośnie i podzielić je na porcje, a potem rozwałkować. Dzięki drożdżom placki pięknie rosną na rozgrzanej patelni. Nie trzeba jej wcześniej natłuszczać.

Świeże i jeszcze ciepłe chlebki są najsmaczniejsze. Chrupiące i pachnące z zewnątrz, a w środku puszyste jak chmurka. Z powodzeniem zastąpią pospolity chleb tostowy, kajzerki czy tortillę. Pita jest kapitalnym dodatkiem do dań mięsnych czy zup. Można podawać ją razem z surówkami czy wykorzystać do zrobienia kanapek.

Jak zrobić turecki chlebek pita?

Składniki:
2 łyżki kwaśnej śmietany
300 g mąki
1 łyżeczka cukru
4 g suchych drożdży + pół szklanki ciepłej wody
1 łyżeczka rozpuszczonego masła
1 łyżeczka soli

Wykonanie:
Krok 1. Drożdże roztapiamy w ciepłej wodzie i przelewamy do naczynia, łączymy z resztą produktów. Zagniatamy sprężyste ciasto, a potem okrywamy je bawełnianą szmatką. Powinno odpoczywać przez 60 minut. W tym czasie też zwiększy swoją objętość.

Krok 2. Znów wyrabiamy ciasto, dzielimy na 4-5 kawałków równej wielkości i każdy po kolei spłaszczamy wałkiem na kulisty placek (jego średnica nie powinna być większa od patelni).

Krok 3. Suchą patelnią stawiamy na gazie, a gdy się rozgrzeje, smażymy placki ok. 4-5 minut z obu stron. Smacznego.

Podziel się: