Zanim sięgniesz po słoiczek dżemu w sklepie, zastanów się, czy nie lepiej byłoby kupić trochę truskawek i zrobić go własnoręcznie w domu? Przecież sezon na te owoce trwa w najlepsze, a wiadomo, że domowy przetwór ma najwięcej smaku i zawiera praktycznie same owoce. Gdy rzucisz okiem na skład sklepowej konfitury, okaże się, że truskawek jest zaledwie garstka, a reszta to cukier, substancje żelujące i inne wspomagacze. Swojski dżem powstaje z zaledwie 3 produktów: owoców, cukru i soku z cytryny. Tyle wystarczy, by smakował, jak trzeba.
Dżem z truskawek domowej roboty zawiera mnóstwo owoców i ma gęstą konsystencję nawet bez specjalnych dodatków. Pamiętaj, by główny surowiec, czyli truskawki były świeże, jędrne i zdrowe. Tych zepsutych koniecznie się pozbądź, bo zepsują smak całego dżemu. Oto wskazówki, dzięki którym zrobisz wyśmienite przetwory na jesień i zimę.
Jak zrobić dżem truskawkowy do słoików? Prosty przepis
Lista składników:
600 g cukru
2 kg truskawek
3 łyżki soku z cytryny
*Z podanych proporcji wyjdzie około sześciu słoiczków dżemu.
Wykonanie:
Starannie płuczemy świeże truskawki i obrywamy szypułki. Owoce przeglądamy i te nadgniłe, usuwamy. Odsączamy owoce i czekamy, aż wyschną. Większe sztuki przekrawamy na pół.
Truskawki wrzucamy do garnka i łączymy z cukrem. Na 1 kg owoców przeznaczamy 30 dag słodkiego produktu. Dodajemy sok z cytryny, mieszamy i odkładamy na 30 minut.
Garnek stawiamy na średnim palniku i podgrzewamy mieszankę, aż zacznie się gotować. Zdecydowanie przykręcamy ogień i bez pokrywki gotujemy dżem przez 40 minut, od czasu do czasu mieszamy.
Późnej owoce miażdżymy narzędziem kuchennym i gotujemy ponownie, mieszając sporadycznie, aż owocowa miazga zagęści się i uzyskamy konfiturę.
Gotową, jeszcze gorącą umieszczamy w wyparzonych słoikach. Nie musimy utrwalać przetworu poprzez pasteryzację Wystarczy ścisło zakręcić szklane naczynia, postawić zakrętką do dołu i okryć szmatką. Po upływie doby można dżem przenieść do spiżarni. Tam poleży nawet kilka miesięcy.