FoodPedia.plPrzepisyPodmień kaszę w krupniku. Wyjdzie lepszy niż kiedykolwiek

Podmień kaszę w krupniku. Wyjdzie lepszy niż kiedykolwiek

zupa z kaszą jęczmienną
fot. screen Youtube / @moidastarhan

Koniec lata to okres zbiorów wielu owoców i warzyw. Na straganach ledwo mieszczą się marchewki, cebulka, pietruszki czy inne jarzyny, które dopiero co opuściły grządki. Warto przygotować z nich coś smakowitego na obiad, na przykład pachnący krupnik. Kultowa zupa jest zawsze mile widziana na stołach Polaków, zwłaszcza jesienią, bo świetnie rozgrzewa. Do tego wypełnia żołądek, przez co rzadziej podjadamy. Co powiesz na krupnik w nowej odsłonie? Jeśli jesteś gotowy na minimalne zmiany w swoim życiu, to najlepiej zacznij od kuchni. Lekko zmodyfikowany krupnik zasługuje na owacje. Wymień kaszę jęczmienia na inną, a odkryjesz smak zupy na nowo.

Z czego składa się krupnik?

W skład tej znanej i lubianej zupy wchodzą warzywa, mięso, przyprawy i oczywiście kasza jęczmienna lub pęczak. Dzisiejsza wersja krupniku przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom kaszy jaglanej. Pewnie domyślasz się, że to właśnie kasza wyrabiana z prosa zastąpi tę z jęczmienia. Co więcej, jaglanka nie zawiera glutenu, więc bez obaw będą mogli raczyć się nią wszyscy. Nawet wegetarianie, jeśli zawczasu ugotujesz bulion bez mięsa, natomiast masło zastąpisz olejem roślinnym. Lekkostrawna i jednocześnie pożywna zupa to propozycja na obiad dla całej rodziny.

Przepis na krupnik jaglany

Lista składników:
6 szklanek bulionu jarzynowego
100 g kaszy jaglanej
3 ziemniaki
2 marchewki
2 pietruszki
1 por (biały fragment)
1/4 korzenia selera
2 łyżki masła
natka pietruszki
pieprz i sól

Wykonanie:
Zagotowujemy bulion. Płuczemy kaszę i wrzucamy ją do garnka, ustawimy mniejszą moc ognia i podgrzewamy około 10 minut. Przekładamy do wywaru pocięty por i ziemniaki (bez skórki) pokrojone w kostkę. Dokładamy starte na tarce pietruszki, marchewki i seler, gotujemy zupę przez 10 minut, aż jarzyny zmiękną. Dodajemy masło i trochę pietruszki naciowej, doprawiamy czarnym pieprzem i solą do smaku, mieszamy i podgrzewamy krupnik jeszcze przez parę minut. Serwujemy na gorąco. Smacznego.

Reklama
Zobacz również
Reklama