FoodPedia.plPrzepisyPortugalskie pierogi - przepis. Nie ma opcji, że komuś nie posmakują

Portugalskie pierogi – przepis. Nie ma opcji, że komuś nie posmakują

portugalskie pierogi rissóis
fot. screen Youtube / Receitas do Paraíso

W naszych kuchniach przeważnie królują pierogi gotowane. Jeśli jeszcze nie jadłeś ich w wersji smażonej, żałuj. Mają złocisty kolor i przyjemnie chrupią, a farsz rozpływa się w ustach. Portugalczycy oszaleli na punkcie rissóis. Mają one ogromną szansę podbić również polskie stoły. Smakują i wyglądają tak, że trudno im się oprzeć. Musisz je zrobić.

Portugalskie rissóis mogą przypominać polskie pierogi. Lecz między obydwoma specjałami są ewidentne różnice. Tradycyjne pierogi w naszym kraju najczęściej gotuje się w wodzie, natomiast pierogi portugalskie są smażone w głębokim tłuszczu, a wcześniej dodatkowo panierowane.

W środku ciasta możesz zamknąć farsz, na jaki tylko masz ochotę. Poniższa wersja z pewnością zafascynuje mięsożerców. Jeśli jednak masz ochotę na inne wypełnienie, możesz nadziać rissóis warzywami, rybą czy owocami morza.

Przepis na portugalskie pierogi rissóis

Składniki na ciasto:
» 250 g mąki pszennej,
» 250 ml mleka lub wody,
» sól,
» 125 g masła 82%,
» skórka z 1/2 cytryny (nie starta).

Składniki na farsz mięsny:
» 250 g mięsa mielonego wieprzowego,
» ząbek czosnku,
» cebula,
» pomidor,
» tymianek,
» sól i pieprz,
» oliwa z oliwek,
» 40 g mąki pszennej,
» 30 g masła 82%,
» 50 g startego sera Manchego (ew. Pecorino Romano),
» gałka muszkatołowa,
» 300 ml mleka 2%.

Składniki na panierkę:
» bułka tarta,
» 2-3 jajka,
» sól i pieprz,
» olej roślinny (np. rzepakowy) – do smażenia.

Przygotowanie ciasta:
W rondelku podgrzewamy wodę, dodajemy kawałek umytej skórki cytrynowej, sól i masło. Gotujemy, sporadycznie mieszając, aż całość zawrze. Wówczas ściągamy rondelek z ognia, usuwamy skórkę i dodajemy mąkę, porządnie mieszamy, aż mąka przyswoi płyn. Znów umieszczamy zawartość rondelka na palniku i mieszamy. Gdy ciasto będzie odchodzić od spodu naczynia, przekładamy je na stolnicę i jeszcze ciepłe zagniatamy (na początku drewnianym przyborem, bo może parzyć w dłonie). Ciasto musi być sprężyste i odstawać od stolnicy. Tworzymy z niego kulę.

Przygotowanie farszu:
Na patelni rozgrzewamy tłuszcz i podsmażamy posiekaną cebulę z czosnkiem, aż się zeszklą. Wieprzowinę doprawiamy pieprzem, solą i tymiankiem, a potem wrzucamy do cebuli i smażymy mięso, aż zbrązowieje. Wtedy przekładamy posiekanego pomidora, łączymy, gasimy ogień i studzimy farsz. W drugim rondelku roztapiamy masło, wsypujemy mąkę, mieszamy i smażymy przez minutę. Małym strumyczkiem dolewamy mleko, ciągle mieszamy, aż uzyskamy gęsty i gładki sos. Doprawiamy go pieprzem, solą oraz odrobiną gałki. Dodajemy ser, krótko mieszamy i studzimy. Później przekładamy sos do mięsa i mieszamy.

Ciasto dzielimy na małe porcje i każdą rozwałkowujemy na grubość 2-3 mm, na stolicy posypanej mąką. Przy pomocy małej miseczki wykrawamy okręgi – trochę większe niż na klasyczne pierogi. Umieszczamy na każdym kółku odrobinę nadzienia i starannie sklejamy krawędzie, tworząc pieroga.

W rondlu rozgrzewamy tłuszcz. Jajka roztrzepujemy, a bułkę tartą doprawiamy. Pierogi maczamy najpierw w jajkach, a potem w bułce tartej i smażymy, aż się zezłocą z obu stron. Wyciągamy je na talerz wyłożony ręcznikiem kuchennym, a potem podajemy. Smacznego.

Polecamy też przepis na pierogi książęce

Zobacz również