Udało nam się dotrzeć do wyjątkowej receptury na szarlotkę, która liczy ponad 75 lat. Nasi przodkowie robili to ciasto bardzo podobnie jak my obecnie. Podstawę stanowi ciasto kruche z dodatkiem dwóch rodzajów tłuszczu, a wypełnieniem są oczywiście jabłka. Szkoda, że w tej kompozycji nie ma cynamonu, a jest za to waniliowy akcent. Aż trudno uwierzyć, że przepis z 1948 roku uchował się do dziś. To strumień kulinarnej historii, ale mimo przedziału czasowego każdy smakosz znajdzie w tym wypieku wszystko, czego oczekuje.
Ciężko wyobrazić sobie cukiernictwo bez szarlotki. Pierwszy przepis na ten wypiek powstał dawno temu, gdy krajami rządzili jeszcze carowie. Od tamtego czasu szarlotka przeszła drobne rewolucje, ale finalnie wyszło jej to na dobre. Możemy korzystać z dziesiątek receptur na ten słodki wypiek. Różnią się od siebie składem, metodą przyrządzenia jabłek czy strukturą ciasta. Na przykład pieczone ciasto kruche można zrobić bez dodatku smalcu albo całkowicie zastąpić je gotowymi herbatnikami, ciastem drożdżowym czy biszkoptowym. Jabłka można natomiast uprażyć z cynamonem i galaretką. Istnieje możliwość dodania innej słodkiej warstwy np. bezy czy masy budyniowej.
Polecamy jednak wersję szarlotki bez wielu urozmaiceń. Jest prosta i szybka do zrobienia, a w smaku nie ma sobie równych.
Przepis z 1948 roku na swojską szarlotkę
Składniki:
Ciasto:
1 jajko,
350 g mąki pszennej,
2 łyżeczki proszku do pieczenia,
30 g smalcu,
150 g masła,
1/2 paczki cukru waniliowego (jako zapach),
100 g cukru.
Nadzienie:
250 g cukru,
750 g kwaśnych jabłek.
Wykonanie:
Zaczynamy od połączenia mąki z proszkiem do pieczenia, pokrojonym smalcem i masłem. Osobno miksujemy jajko z cukrem, łączymy ze sobą sypkie i płynne składniki. Zaczynamy wyrabiać kruche ciasto.
Obieramy, płuczemy i szatkujemy jabłka. Zasypujemy owoce cukrem i podsmażamy.
Odkrawamy 2/3 ciasta i umieszczamy w natłuszczonej i podsypanej mąką blaszce. Kruchy spód pieczemy w temp. 180°C przez 25 minut.
Jeszcze ciepłą masę jabłkową równo rozprowadzamy upieczonym cieście. Wierzch przystrajamy zgrabnymi rulonami z pozostałej porcji ciasta. Dodatkowo powierzchnię możemy posmarować osłodzonym mlekiem. Szarlotkę pieczemy do czasu, aż się zezłoci (przez ok. 20-25 minut).