Na czele uwielbianych przez Polaków deserów stoi sernik. Oczywiście nie każdy za nim przepada, ale większość osób nie wyobraża sobie bez niego przyjęć czy spotkań przy stole z rodziną. Istnieją dziesiątki, a nawet setki przepisów na sernik. W różnych odsłonach smakowych i z różnymi dodatkami. Jedni lubią sernik z rodzynkami, a inni już niekoniecznie. Wszyscy natomiast pragną, by wypiek nie opadł i był zawsze pięknie wyrośnięty. Magda Gessler zdradziła swój patent na udany wypiek.
Sernik nie będzie opadał. Magda Gessler ma na to sposób
Znana kucharka uważa, że cała zasługa udanego wypieku tkwi w sukcesywnym dozowaniu poszczególnych składników i starannym zmiksowaniu białek na sztywno. Idąc tym tropem, zawsze upieczesz ekstra puszysty sernik, który zachowa pożądaną strukturę nawet po wyciągnięciu z pieca. Temperatura używanych składników także ma kolosalne znaczenie. Wyjęte prosto z lodówki muszą się ogrzać.
Ponadto Magda Gessler apeluje, by nie przedłużać miksowania składników na masę twarogową, bo może się mocno napowietrzyć i ostatecznie wypiek opadnie, a nawet pęknie w trakcie obróbki cieplnej.
Przepis Magdy Gessler na sernik
Składniki:
Ciasto
250 g masła,
100 g cukru pudru,
2 żółtka,
300 g mąki,
odrobina soli.
Masa:
200 g cukru pudru,
1 kg białego sera,
łyżka śmietany,
6 jajek,
300 g masła,
2 łyżki mąki ziemniaczanej,
skórka pomarańczowa,
rodzynki (opcjonalnie),
2 laski wanilii.
Wykonanie:
Wszystkie produkty powinny mieć temperaturę pokojową.
Mąkę przesiewamy, wsypujemy trochę soli i cukier. Dokładamy masło i siekamy wszystko nożem. Gdy w miarę dobrze połączymy składniki, dodajemy żółtka i wyrabiamy gładkie ciasto. Okręcamy je folią spożywczą i umieszczamy w chłodziarce na pół godziny.
Późnej wyklejamy nim dno okrągłej formy i nakłuwamy widelcem. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200°C i pieczemy przez 20 minut.
Na masę: masło i cukier miksujemy ze sobą. Po oddzieleniu białek od żółtek te drugie łączymy z masłem. Dodajemy biały ser, ziarenka z laski wanilii, a potem mąkę. Starannie ucieramy robotem.
Białka miksujemy, a potem sztywną pianę przekładamy do twarogowej masy, mieszamy łyżką. Wzbogacamy masę o skórkę z cytrusa i rodzynki, ale nie są one obowiązkowymi dodatkami.
Masę rozprowadzamy na ciepłym spodzie i znów wstawiamy do piekarnika. Sernik pieczemy przez 60 minut w 180°C. Potem otwieramy drzwiczki piekarnika i studzimy deser (nie wyciągamy go jeszcze).