Zrób szybką chałwę z 4 składników. Jest 100x lepsza od sklepowej

chałwa
fot. screen Youtube / @culinary_delights_2021

Dawniej uchodziła za prawdziwy rarytas, a obecnie odeszła na boczny tor. Chałwa – jest pyszna jak czekolada, a do tego wartościowa. Jeśli od wielkiego dzwonu dopadnie cię ochota na zjedzenie słodziutkiej i kalorycznej przekąski, domowa chałwa zaspokoi wszystkie twoje żądania i to z nawiązką. Syci i jest odżywcza tak jak chyba żaden inny deser. W sklepach najczęściej można kupić wyroby chałwopodobne, bo zwykle zawierają mało sezamu, za to dużo cukru, tłuszczu i innych niepotrzebnych dodatków. Najlepszą chałwę zrobisz samodzielnie w domu. Jest naładowana sezamem, miodem, prawdziwą wanilią aż po brzegi.

Chałwę zna każdy wielbiciel słodyczy. Najpopularniejsza w Polsce jest ta stworzona z nasion sezamu. Jednak surowcem do jej produkcji mogą być również migdały, słonecznik czy pistacje. Dzisiejsza odsłona bazuje na lekko podprażonym sezamie. Dosłodzona miodem i uperfumowana wanilią smakuje jak marzenie. W dodatku połowa chałwowej miazgi została wzbogacona o kakao, zatem deser jest dwukolorowy i dwusmakowy. Wypróbuj przepis na domową chałwę z 4 składników.

Jak zrobić pyszną chałwę? Przepis krok po kroku

Składniki:
400 g białego sezamu
2 laski wanilii
6 łyżek płynnego miodu
4 łyżki kakao

Przygotowanie:
Sezam podsuszamy na patelni, nieustannie mieszając, na małym ogniu. Nie może się zbyt mocno zezłocić czy spalić, gdyż w deserze będzie czuć goryczkę. Ziarna odstawiamy do wystygnięcia, a potem zwinnie rozdrabniamy na proszek w malakserze. Nie mielimy zbyt długo, bo wytrąci się tłuszcz. Uzyskaną masę dzielimy na dwie równe porcje.

Pierwszą wzbogacamy o wanilię (dodajemy same ziarenka) i płynny miód (3 łyżki), mieszamy. Resztę łączymy z kakao i miodem (3 łyżki), mieszamy. Następnie zakładamy rękawiczki i wyrabiamy obydwie mieszanki dłońmi – mają być giętkie.

Niewykluczone, że będą mocno suche. Mogą się też kruszyć. Problem ten można rozwiązać, dodając do masy odrobinę wody.

Plastyczne masy umieszczamy w formie – keksówce. Ich układ kolorystyczny nie ma znaczenia. Chałwę wkładamy do chłodziarki na co najmniej 2 godziny. Po tym czasie możemy ją kroić i podawać.

Podziel się: